Łańcuchy śniegowe

Zbliża się sezon zimowy, który zapewne zmusi niektórych z nas do kupna łańcuchów śniegowych. Posiadanie ich na wyposażeniu auta jest wymagane w przypadku, gdy podróżujemy do niektórych krajów UE np. Austria, Słowenia. Natomiast użycie łańcuchów śniegowych podczas obfitych opadów śniegu w Polsce niejednokrotnie pomogło kierowcom bezpiecznie dojechać do celu.

Łańcuchy śniegowe odpowiednie do rozmiaru opon – czym się kierować przy ich wyborze?

Podstawowym źródłem informacji na temat rozmiaru i rodzaju łańcuchów śniegowych powinna być instrukcja obsługi pojazdu. Zazwyczaj odnajdziesz w niej cały rozdział poświęcony doborowi oraz eksploatacji łańcuchów śniegowych w Twoim pojeździe. Zwróć uwagę na fakt, czy producent samochodu w ogóle dopuszcza użycie tradycyjnych łańcuchów umożliwiających jazdę po śniegu.

Coraz więcej nowych samochodów ma relatywnie duże felgi oraz niewielki prześwit (nawet SUV-y), co sprawia, że korzystanie z łańcuchów śniegowych jest niemożliwe i producent auta wyklucza ich użycie zaznaczając to w instrukcji obsługi.

Dotyczy to przykładowo: Volvo XC-60, Fiat Freemont (od szerokości opon 225), BMW X5, Skoda Fabia, Opel Insignia, WV Passat. Wynika to nie tylko z niewielkiego prześwitu (duże felgi), lecz również z odległości elementów układu hamulcowego, czujników ABS i ESP od wewnętrznej krawędzi opony (w przypadku szerokich opon, zazwyczaj od 225 wzwyż).

Zatem, instrukcja pojazdu to pierwszy poradnik, do którego powinieneś zajrzeć zanim zaczniesz przeglądać ofertę łańcuchów umożliwiających jazdę w trudnych zimowych warunkach atmosferycznych. Producent samochodu podaje tam konkretne parametry łańcuchów, takie jak:

  • wielkość ogniw,
  • średnica ogniw, z jakich zbudowana jest sieć łańcucha.

To niezwykle ważne, ponieważ niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować uszkodzeniem łańcucha lub pojazdu: nadkola, zawieszenia i układu kontroli trakcji. Naprawa tych elementów niejednokrotnie wiąże się z bardzo dużymi kosztami.

Łańcuch należy dobierać więc kierując się łącznie trzema zmiennymi:

  1. model samochodu,
  2. rozmiar opony,
  3. typ łańcucha śniegowego.

Po określeniu pierwszych dwóch parametrów możemy wybierać spośród różnych producentów i modeli łańcuchów. Oferta jest szeroka, a producenci zimowych akcesoriów samochodowych stale udoskonalają swoje produkty stosując opatentowane systemy napinania lub ochrony felg.

Konfigurator łańcuchów śniegowych: Dopasuj łańcuchy – Taurus

Proste łańcuchy śniegowe z napinaniem dwuetapowym (ręcznym).

Na napinanie łańcuchów tego typu składają się 2 etapy: należy naciągnąć je tuż po założeniu oraz dodatkowo po przejechaniu od kilku do kilkudziesięciu metrów. Taki zabieg daje pewność, że łańcuchy są prawidłowo zamocowane, a podróż będzie bezpieczna.

Łańcuchy śniegowe

Napięcie łańcuchów należy kontrolować w trakcie podróży np. podczas postoju. Sprawdź łańcuchy Taurus Diament – to ekonomiczne rozwiązanie oferujące wysoką jakość wykonania.

Łańcuchy śniegowe z samonapinaczem.

Zwalniają kierowcę z potrzeby wysiadania z pojazdu i dodatkowego dociągania łańcuchów po przejechaniu kilkunastu metrów. Po ich poprawnym umieszczeniu na kole można od razu ruszać w podróż, gdyż system napinający zadba o odpowiednie naprężenie na bieżniku. To szybkie i wygodne rozwiązanie, niemniej wiąże się wyższym wydatkiem – są droższe niż łańcuchy napinane ręcznie.

Łańcuchy śniegowe

Dobrym przykładem tego typu produktu jest Taurus Auto o wielkości ogniw 9 mm, wyposażone w automatyczny system samonapinający, który jest chroniony patentem – ASTS (Advanced Self Tensioning System). Jego działanie polega na mikroregulacji, która, po nałożeniu łańcucha na koło, dba o odpowiednie jego naprężenie. Takie rozwiązanie to spokojna i komfortowa podróż.

Łańcuchy śniegowe / nakładki na koła montowane na śrubach felgi.

W naszej ofercie znajdziesz nakładki Konig K-Summit. Jest to system nakładek obejmujących bieżnik opony, bez elementów znajdujących się blisko zawieszenia lub czujników ABS i ESP. Montowane są z zewnątrz koła – na śrubach koła, a komponenty odpowiedzialne za trakcję na ośnieżonej drodze odpowiadają płytki połączone ogniwami o niewielkiej średnicy.

Łańcuchy śniegowe

Producent określa te „łańcuchy” jako produkt odpowiedni do samochodów, w których użycie standardowych łańcuchów śniegowych jest niemożliwe.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj łańcuchów się zdecydujesz, powinieneś zwrócić uwagę na certyfikaty, jakie posiadają.

Tylko markowe i atestowane łańcuchy gwarantują odpowiednie bezpieczeństwo w trudnych zimowych warunkach. Ponadto w Austrii i Norwegii prawo zezwala na korzystanie z wyłącznie takich łańcuchów śniegowych, które posiadają homologacje TÜV oraz Ö-norm. Użytkowanie najtańszych łańcuchów z supermarketu nigdy nie daje pewności jak zachowa się łańcuch poddany dużemu dynamicznemu obciążeniu.

Wszystkie modele łańcuchów w ofercie Taurus to produkty renomowanych producentów, posiadające wymagane atesty, sprawdź:

https://www.taurus.info.pl/lancuchy