Łańcuchy śniegowe to sprzęt, który narażony jest na trudne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, sól drogowa, śnieg i lód, a nawet błoto. Wszystko to może prowadzić do korozji, mimo faktu, że współczesne łańcuchy śniegowe wykonane są z materiałów najwyższej jakości. Natomiast odpowiednie traktowanie tego akcesorium sprawi, że będą służyły dłużej, zapewniając Ci nieocenione bezpieczeństwo jazdy po ośnieżonych lub oblodzonych drogach.

Regularne czyszczenie łańcuchów śniegowych.

Pamiętaj, że o łańcuchy śniegowe należy zadbać po każdym użyciu. Podobnie jak w przypadku sprzętu narciarskiego, który należy oczyścić ze śniegu, osuszyć i przechowywać w suchym miejscu, również łańcuchy śniegowe wymagają szczególnego traktowania.

Po zdjęciu łańcuchów z koła, usuń spomiędzy ogniw zalegający śnieg i lód. Po użyciu, oczyszczone łańcuchy najlepiej przechowuj w oryginalnym opakowaniu. Zwróć uwagę, by były prawidłowo ułożone, niemniej najlepiej pozostawić je luzem.

Przede wszystkim, nie zapomnij wyciągnąć ich z samochodu i osuszyć. Unikaj sytuacji, kiedy leżą w bagażniku splątane, przykryte innymi przedmiotami. Po powrocie do domu wyciągnij je z pokrowca lub pudełka, przemyj w ciepłej wodzie i zostaw do całkowitego wyschnięcia. Po osuszeniu włóż prawidłowo do opakowania, by były gotowe do kolejnego użycia.

Więcej na temat prawidłowego używania łańcuchów śniegowych oraz ich montażu przeczytasz tu: Jak dobrać łańcuch śniegowy i na co zwrócić uwagę

Jak przechowywać łańcuchy śniegowe w sezonie letnim?

Schowane w pudełku łańcuchy powinieneś przechowywać w suchym miejscu przez cały sezon letni. Przede wszystkim, unikaj zawilgoconych piwnic czy innych miejsc, w których wilgoć mogłaby spowodować korozję stalowych elementów.

Czy łańcuchy śniegowe, które nie były używane, również należy konserwować?

O ile prawidłowo obchodziłeś się z łańcuchami śniegowymi po każdorazowym użyciu oraz przechowywałeś je w suchym miejscu, nie ma potrzeby specjalnie przygotowywać ich do kolejnego sezonu.

Producent nie rekomenduje też żadnych środków konserwujących czy smarów. Bieżące dbanie o łańcuchy, zagwarantuje nam ich użyteczność przez długie lata.

Korozja na łańcuchach śniegowych – czy taki sprzęt wciąż nadaje się do użycia?

Może się zdarzyć, że zapomniałeś osuszyć i zabezpieczyć łańcuchy przeciwśnieżne i w wyniku zawilgocenia pokryła je korozja. W takim wypadku należy możliwie najdokładniej je wyczyścić i można pokusić się o użycie impregnatu antykorozyjnego. Pamiętaj, że użycie smarów wpłynie negatywnie na komfort ich późniejszego zakładania.

Łańcuchy śniegowe na opony – jak długo posłużą?

Łańcuchy śniegowe nie posiadają tzw. „daty przydatności do użytkowania”. Sam producent zapewnia, że o ile łańcuchy były użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem oraz instrukcją dołączoną do opakowania, będą służyły nam długi czas.

Chcąc równomiernie (i jednocześnie dłużej oraz ekonomicznie) eksploatować łańcuchy śniegowe, w każdym kolejnym sezonie zakładaj je na drugą stronę (czyli lewą), tam gdzie ślady na ogniwach wskazują na mniejsze zużycie.

W przypadku rażących błędów w użytkowaniu, jak np. jazda po lodzie (nie dotyczy to łańcuchów, które dodatkowo kruszą lód) lub asfalcie, czy też gwałtowne ruszanie i zatrzymywanie się, a także przekraczanie dozwolonej prędkości 50 km/h, może okazać się, że łańcuchy nie będą nadawały się do kolejnego założenia na koła już po pierwszym użytkowaniu.

Pamiętaj więc o bezpieczeństwie swoim oraz podróżujących z Tobą pasażerów oraz dbaj o sprzęt, który ma to bezpieczeństwo zagwarantować.