Łańcuchy śniegowe to akcesorium samochodowe, które okazuje się być niezbędne, kiedy na drogach, szczególnie górskich, pojawia się śnieg. Założone na koła pozwalają bezpiecznie i pewnie dotrzeć do celu. Warto zwrócić uwagę, że stosowanie łańcuchów, a nawet obowiązek ich posiadania na wyposażeniu samochodu są uregulowane przepisami prawa w wielu europejskich krajach.

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, podczas planowania zimowego wyjazdu warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. W niniejszym artykule znajdziesz informacje przydatne wszystkim kierowcom podróżujących m.in. po rejonach górskich.

Obowiązek używania łańcuchów śniegowych w Polsce.

“W Polsce przepisy drogowe w odniesieniu do wyposażenia zimowego są raczej liberalne, co związane jest oczywiście także z warunkami klimatycznymi. Jeżeli chodzi konkretnie o łańcuchy śniegowe, to ich stosowanie wymagane jest tylko na niektórych terenach. Kierowców informują o tym odpowiednie znaki drogowe. Często wymóg jest skierowany jedynie do części pojazdów, np. ciężarówek, co jest komunikowane dodatkowym oznakowaniem”

– tłumaczy Michał Senczek, ekspert firmy Taurus, która od lat produkuje i dystrybuuje łańcuchy śniegowe.

Na terenie Polski regulacje prawne zezwalają na używanie łańcuchów śniegowych kiedy wymagają tego warunki atmosferyczne. Oczywiście, dotyczy to tylko trudnych warunków pogodowych na drodze, a więc pokrycia jezdni warstwą śniegu lub lodu. Należy pamiętać, że aby uniknąć utknięcia w zaspie śniegu lub nieplanowanego postoju na oblodzonej drodze, należy odpowiednio wcześniej dokonać montażu łańcuchów.

Przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych w Europie.

Oprócz Holandii, gdzie stosowanie łańcuchów śniegowych zostało zakazane prawnie, w każdym pozostałym kraju ich stosowanie jest dozwolone lub obowiązkowe.

Państwa – w których posiadanie łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu jest obowiązkowe:

Austria – w przypadku samochodów osobowych, samochodów z lekką lub ciężką przyczepą albo lekkich samochodów dostawczych (a więc do 3.5 t wymagających prawa jazdy kat. B), kierowcy muszą posiadać na wyposażeniu samochodu łańcuchy śniegowe w okresie między 1 listopada a 15 kwietnia.

Czechy – w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia istnieje obowiązek posiadania łańcuchów podczas poruszania się na ośnieżonych i odpowiednio oznakowanych drogach, co najmniej na 2 kołach osi napędowej.

Chorwacja – W regionach Lika i Gorski Kotar łańcuchy śniegowe są obowiązkowe, nawet kiedy pojazd jest wyposażony w opony zimowe.

Norwegia – posiadanie łańcuchów na wyposażeniu pojazdu jest wymagane w okresie od 16 października do 30 kwietnia. (dotyczy północnej Norwegii).

Serbia – obowiązek posiadania łańcuchów w rejonach górskich w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia na wyposażeniu pojazdu.

Słowacja – łańcuchy śniegowe muszą być przewożone w samochodzie, a także używane zgodnie ze znakami drogowymi. Ich używanie powinno być dostosowane do panujących warunków.

Albania, Słowenia, Turcja, Bułgaria, Macedonia Północna – wymagane jest posiadanie łańcuchów na wyposażeniu pojazdu.

Podsumowując: w niektórych przypadkach (m.in. Austria lub Czechy) posiadanie łańcuchów na wyposażeniu pojazdu jest konieczne. Za granicą łańcuchy są akceptowane wyłącznie na nawierzchni ośnieżonej lub pokrytej lodem.

Jak tłumaczy ekspert Taurus, to właśnie przepisy obowiązujące w Austrii są obecnie chyba najbardziej skomplikowane. Tutaj obowiązek posiadania łańcuchów mają pojazdy o masie poniżej 3.5 tony, których kierowcy muszą posiadać na wyposażeniu taki sprzęt między 1 listopada a 15 kwietnia, natomiast obowiązkowo użyć go w miejscach, gdzie obowiązuje znak: „Schneeketten vorgeschrieben”.

W Austrii kierowcy muszą również bacznie uważać, z jakich łańcuchów korzystają. Właściciele samochodów ciężarowych powinni być wyposażeni w łańcuchy spełniające austriacką normę Ö-Norm 5119. W przypadku samochodów osobowych obowiązuje z kolei Ö-Norm 5117. Kolejny rodzaj łańcuchów (standardy Ö-Norm 5121), czyli łańcuchy tekstylne (tzw. skarpetki), nie jest dozwolony do stosowania na drogach, na których wymagane jest używanie łańcuchów dwóch wspomnianych wyżej kategorii.

“W pozostałych państwach przepisy są nieco mniej rygorystyczne, choć i tak mają swoją specyfikę. Przykładowo, we Włoszech w okresie pomiędzy połową listopada, a połową marca obowiązkowo trzeba używać opon zimowych, ale jeśli na danym terenie założymy łańcuchy, to wtedy są one traktowane jako zastępstwo opon zimowych”.

– podsumowuje ekspert Taurus – Michał Senczek

W pozostałych krajach (m.in. Francja, Niemcy) posiadanie łańcuchów na wyposażeniu pojazdu nie jest obowiązkowe, wymagane jest jednak użycie łańcuchów śniegowych w wybranych miejscach, oznaczonych stosownymi znakami drogowymi: we Francji – „ equipements speciaux obligatoires”. Obowiązek ten szczególnie dotyczy terenów górskich.

Sprawdź polecane łańcuchy śniegowe:

Skorzystaj z naszego konfiguratora łańcuchów śniegowych Taurus:

Dzięki niemu w łatwy sposób dobierzesz odpowiednie łańcuchy śniegowe do Twojego samochodu, sprawdź na www.taurus.info.pl/dopasuj-lancuchy

Pamiętaj również o naszej corocznej akcji “Nie wiąż się z łańcuchem” w której zgodnie z założeniami, łańcuchy śniegowe można wypożyczyć z opcją zakupu. Użycie łańcuchów równa się z zakupem, ale w innym przypadku można po urlopie oddać nieużywane łańcuchy i zapłacić tylko za ich wypożyczenie na czas wyjazdu.