Każda z opon wyposażona jest z szereg oznaczeń, spójnych dla wszystkich marek i producentów. Znajomość symboliki tych oznaczeń jest niezbędna dla prawidłowego doboru właściwych łańcuchów śniegowych do swojego samochodu.

Poniżej prezentujemy krótkie objaśnienie symboli:

A. SZEROKOŚĆ OPONY

Jest to szerokość opony mierzona w milimetrach od jednej do drugiej ścianki bocznej opony.

B. WYSOKOŚĆ PROFILU

Jest to wyrażony w procentach (%) stosunek przekroju opony do jej szerokości. Na przykład wysokość profilu równa 60 oznacza, że wysokość tej opony jest równa 60% jej szerokości.

C. ŚREDNICA KOŁA

Średnica (wysokość) koła wyrażona w calach.

D. INDEKS NOŚNOŚCI

Indeks nośności odnosi się do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opony w kilogramach (kg). Informacja o indeksie nośności opony znajduje się na jej ściance bocznej, po prawej stronie oznaczenia średnicy. Na przykład opona o indeksie nośności równym 91 może udźwignąć 615 kg. Przy zakupie nowych opon należy zawsze zwracać uwagę na indeks nośności oraz indeks prędkości. Pamiętaj również, aby sprawdzić zalecenia producenta.

E. INDEKS PRĘDKOŚCI

Indeks prędkości to maksymalna prędkość dla prawidłowo napompowanej opony w obciążonym pojeździe. Indeks prędkości wskazuje litera na końcu ściany bocznej, po indeksie nośności. Na przykład maksymalna prędkość dla opony z indeksem prędkości „V” to 240 km/h. Przy zakupie nowych opon koniecznie dopasuj ich indeks prędkości do prędkości Twojego pojazdu.

J. OSADZENIE OPONY NA FELDZE

Jest to oznaczenie rozmiaru felgi. Parametr ten znajduje się od wewnętrznej strony felgi. Jeśli nie znamy tej wielkości to koniczny jest demontaż koła w celu jej sprawdzenia.

M+S. OPONY BŁOTNO-ŚNIEGOWE

Oznaczenie M+S to nic innego jak informacja o przeznaczeniu opony do przemieszczania się po błocie oraz śniegu. Oznacza to, że zastosowana mieszanka oraz sama konstrukcja bieżnika lepiej radzą sobie ze śliską nawierzchnią i są w stanie zapewnić na niej odpowiednią przyczepność.